Dlaczego ludzie boją się dentystów?

dentysta jarocin

Mnóstwo ludzi zapytanych o przyczynę trwogi przed odwiedzaniem stomatologa odpowie bez cienia wahania, iż przede wszystkim boi się możliwości powstania niezbędności ekstrakcji zęba. Operacja taka jest oględnie powiadając przykra zaś u niektórych osób wzbudza wręcz fobię. Mimo wszystko mogą jednak wystąpić okoliczności gdy przeprowadzenie tego zabiegu jest wprost obowiązkowe gdyż ból jaki pacjent odczuwa w zębie zdaje się nie do przeżycia i ma on okazyjnie chęć samodzielnie sobie go wygrzebać (jeśli coś takiego oczywiście było takie łatwe).

Wielorakiego charakteru mogą być czynniki występujące u fundamentów konieczności usunięcia zęba. Takie szczególnie prozaiczne to z pewnością daleko posunięta próchnica zęba, która kiedy dosięgnie do nerwu doprowadza do niesamowitego bólu. Wywołuje to problemy ze zjadaniem pokarmów, a sytuacja zaostrza się z postępem czasu. Ponadto realne jest prawdopodobieństwo infekcji, w efekcie której przy korzeniu zęba robi się torbiel ropna. Rosnąc ciśnie ona jeszcze mocniej na odkryty nerw zęba wszczynając cykliczny i przykry ból. Należy także napomknąć o szkopułach powiązanych ze wzrastaniem tzw. zębów mądrości czyli ósemek, które nie u każdego wzrastają tak jak powinny w nie tak plastycznej już jak u dzieci kości szczęki, zatem szczególnym rozwiązaniem na wykluczenie bólu związanego z ich wydostawaniem się może być ich usunięcie.

Chirurgia dentystyczna zasadza się na manipulacjach mechanicznych, które formalnie nie muszą podlegać takiemu postępowi jak odrębne dziedziny dentystyki. Znamienite narzędzia chirurgiczne oraz środki znieczulające są bezsprzecznie zbawienne dla pacjenta lecz niezmiennie jest to rzecz do jakiej dentysta jarocin musi wykorzystać siłę fizyczną aby wydostać ząb ze szczęki. Stopień trudności jest znacznie większy w wypadku zębów trzonowych, do wyeliminowania jakich chirurg potrzebuje czasem nacinać dziąsło bądź odbyć zabieg dłutowania czyli rozdzielenia zęba na kilka elementów by przeprowadzić ekstrakcję (co zdarza się choćby w wypadku zębów o krzywych korzeniach). Najdokuczliwsze jest chyba usuwanie zębów jakim naokoło korzenia zrobiła się torbiel ropna gdyż środki znieczulające nie są całkiem wydajne w tego typu sytuacjach.

Określenie chirurgii dentystycznej nie jest wszak okrojone wyłącznie do płaszczyzny usuwania zębów. Chirurdzy stomatolodzy trudnią się także zakładaniem w szczęce wszczepów dentystycznych albo operacjami na tkance miękkiej w jamie ustnej. Zważywszy na to iż przeważającą część z tego rodzaju zabiegów przeprowadza się tymczasem w znieczuleniu miejscowym (usuwanie zębów w tzw. narkozie może być niebezpiecznym zabiegiem dla pacjenta) przyprawiają one niemniej nierzadko pacjentów o przerażenie. Choćby jednakże zabieg usunięcia zęba był bolesny to przeważnie groźba ustawicznego bólu jaki taki ząb wyzwala jest dostatecznym bodźcem do udania się do biegłego chirurga stomatologa.


Related Posts

  • No related post found

Published by

Zbyszek

Zbyszek

Mieszkam we Wrocławiu ale urodziłem się w Kątach Wrocławskich. Prowadzę małą firmę doradczą i interesuje mnie szeroko pojęta tematyka biznesowa.