Ułatwienia dla ludzi w przestrzeni publicznej

Każdy cywilizowany kraj pełen jest przestrzeni publicznej, za którą odpowiadają odpowiednie pod tym względem organy władzy samorządowej lub państwowej. Jej powierzchnia zależy wprost od miejsca gdzie żyją ludzie, a zatem mniej jest jej na wsiach za to znacznie więcej w miastach. Przestrzeń publiczna ma służyć wszystkim obywatelom gdyż taka jest rola państwa – przejmuje ono na siebie obowiązki, do których realizacji potrzebne są znaczne środki, na które składa się ogół obywateli poprzez płacenie podatków, z których państwo finansuje swe fundamentalne zadania na rzecz ludności.

Infrastruktura publiczna

W celu realizacji tych zadań niezbędna jest stosowna infrastruktura, która umożliwia pełnienie świadczeń na rzecz obywateli danego państwa. Na taką infrastrukturę składają się przede wszystkim różnorodne budowle do jakich zaliczyć możemy szkoły, szpitale, urzędy i wiele innych. Przekrój ludności danego kraju obejmuje ludzi w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności. Państwo, by wywiązać się ze swoich podstawowych obowiązków wobec ludności musi brać pod uwagę potrzeby każdego człowieka, niezależnie od tego czy jest to ktoś w sile wieku, matka z dzieckiem, osoba niepełnosprawna czy też staruszka. Przeto dostęp do wszystkich budynków publicznych musi zostać tak przemyślany aby każdy obywatel bez względu na swój wiek oraz stopień sprawności mógł w równym stopniu z niego korzystać.

Ułatwienia dla ludności

Powyższe założenie skutkuje wyższymi niż w przypadku budynków prywatnych nakładami na dostosowanie budowli do wymagań różnych ludzi. Wymagania te są obwarowane w różnych przepisach, a niektóre z tych przepisów są także wymaganiami nałożonymi przez Unię Europejską na wszystkie kraje członkowskie, do których również Polska musi się dostosować. I tak przykładowo wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a zatem wyposażone w podjazdy, poręcze i uchwyty.

Poręcze w przestrzeni publicznej

Rolą poręczy jest utrzymanie równowagi w miejscach, w których grozi człowiekowi jakaś kontuzja, a zatem w takich miejscach, w których należy zachować szczególną ostrożność przy przemieszczaniu się czyli choćby na podjazdach dla wózków (w tym inwalidzkich) albo na schodach. Taka poręcz musi być solidnie umocowana by nie wypadła w przypadku gdyby chciała skorzystać z niej osoba o większej wadze. Dla trwałości poręczy duże znaczenie ma także materiał z jakiego wykonana jest poręcz. Najtrwalsze pod tym względem są zapewne poręcze ze stali nierdzewnej (www.babet.pl/oferta/balustrady-porecze/) gdyż jest to surowiec solidny, łatwy w obróbce i montażu, a także bezpieczny.

poręcze ze stali nierdzewnej - przykład

Ułatwienia dla niepełnosprawnych

Obecnie wszystkie budynki użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, które choć na co dzień nie rzucają się może zbytnio w oczy to stanowią wydatny odsetek polskiego społeczeństwa. Nie zawsze także osoba np. na wózku inwalidzkim jest w towarzystwie opiekuna, który mógłby jej pomóc w podstawowych czynnościach, przeto bywa ona zdana jedynie na własne siły. Zamontowanie odpowiednich uchwytów dla niepełnosprawnych w miejscach jakie wymagają od tych osób większego wysiłku (dajmy na to w toaletach) jest niezbędne by ludzie ci mogli korzystać z infrastruktury państwowej na równi z osobami sprawnymi. Zresztą ułatwienia takie są również bardzo użyteczne dla osób w podeszłym wieku.

Widoczność tych ułatwień w przestrzeni publicznej jest dla nas sygnałem, że jednostki samorządowe i państwowe wypełniają swoje obowiązki wobec ogółu obywateli, nie dzieląc ich na lepszych i gorszych, gdyż każdy obywatel ma jednakowe prawa i na państwie ciąży odpowiedzialność za zabezpieczenie ich wykonalności.


Related Posts

  • No related post found

Published by

Zbyszek

Zbyszek

Mieszkam we Wrocławiu ale urodziłem się w Kątach Wrocławskich. Prowadzę małą firmę doradczą i interesuje mnie szeroko pojęta tematyka biznesowa.