Najskuteczniejsza metoda nauki czytania

Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób nauczyć dziecko czytać. Jak się okazuje niektóre metody są bardziej skuteczne od innych. Od dawna nie poleca się nauki czytania za pomocą literowania. Nauka czytania jest najskuteczniejsza wówczas, gdy dziecko jest w stanie objąć wzrokiem całe słowo i połączyć litery w logiczną całość. Metoda czytania globalnego jest najbardziej naturalna i pomocna w nauce czytania.

Mnóstwo dzieci nauczyło się czytać samodzielnie dzięki… komiksom. Intrygujące ilustracje, krótkie dosyć proste teksty są sprzymierzeńcem każdego malucha. Skuteczne metody nauki czytania warto rozpocząć od podarowania przedszkolakowi komiksu. Komiks powinien być dostosowany do wieku dziecka. Najlepsze są w tym wypadku stare komiksy, made in PRL, takie jak przygody o Kleksie, czy Tytusie. Inteligentny humor, ciekawa kreska i wyraźny tekst w „chmurce” nie zniechęcają, ale żywo interesują małego czytelnika.

Metoda czytania polega też na pozostawieniu dziecku pewnej swobody i nie naciskaniu na naukę. Tylko zaciekawione i zainteresowane książeczką dziecko jest w stanie opanować tą sztukę, bez mozolnego procesu dukania.

Skuteczne metody nauki czytania zależą od wieku dziecka. Warto zainteresować się okresami sensytywnymi w rozwoju malucha. Nauka czytania, szczególnie niewymuszona, będzie wówczas przyjemnym zajęciem. Poszerzy wiedzę oraz nauczy intuicyjnej ortografii. Dzieci, które słabo czytają, są mniej zaradne oraz brakuje im pewności siebie na drodze późniejszej edukacji szkolnej. Nie bójmy się podarować komiksu naszemu malcowi. „Koziołek Matołek” może okazać się świetnym nauczycielem. Zanim się obejrzymy może się okazać, że dzięki temu komiksowi dziecko nauczyło się czytać.

Bądźmy uważnymi rodzicami, wprowadzajmy skuteczne metody nauki czytania, aby poszerzyć horyzonty naszych milusińskich i aby zapewnić im podstawy do dalszego zdobywania wiedzy.


Related Posts

  • No related post found

Published by

Zbyszek

Zbyszek

Mieszkam we Wrocławiu ale urodziłem się w Kątach Wrocławskich. Prowadzę małą firmę doradczą i interesuje mnie szeroko pojęta tematyka biznesowa.